Skip to content

Smutný príbeh privatizácie Slovenských elektrární: Finančná skupina J&T si robí zálusk na ďalšiu trofej

10606567_827028167327553_3954671201210581169_nPolícia hovorí, že pri privatizácii Slovenských elektrárni dochádzalo k podvodom. Ako uviedla polícia, účtovník Slovenských elektrární mal pred privatizáciou znížiť ich účtovnú hodnotu, čím štát prišiel pri predaji o 308 miliónov eur. Ďalšou kapitolou je vodné dielo Gabčíkovo, ktoré podľa medzinárodných zmlúv, nemohlo byť sprivatizované Enelom v roku 2006 spolu so Slovenskými elektrárňami. Dzurindova vláda si však poradila aj s týmto a Vodné dielo Gabčíkovo prenajala na 30 rokov Slovenským elektrárňam, ktoré boli sprivatizované Enelom. Vláda tak naservírovala Enelu nie len Slovenské elektrárne, ale aj časti ziskov Vodného diela Gabčíkovo, Slovenská republika tak na ziskoch z Vodného diela Gabčíkova stratila za necelých 10 rokov približne 280 až 320 miliónov eur….

 

Polícia vyšetruje okrem spomínaného účtovníka aj bývalého riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Gáll a štyroch manažérov tohto podniku. Na mieste ja však otázka, kto ťahal nitky v pozadí a kto kasíroval milióniky za sprostredkovanie toho, aby sa Slovenské elektrárne predali pod cenu a časť ziskov z Vodného diela Gabčíkovo putovala taktiež do vrecka Enelu. Samozrejme, veľa nám napovedá to, že to bola práve Dzurindova vláda, ktorá sa postarala o to, aby Vodné dielo Gabčíkovo bolo prenajaté na 30 rokov Slovenským elektrárňam, z ktorých väčšinu akcií získal taliansky gigant Enel.

Privatizáciu štátneho majetku odmietame

Slovenská privatizácia štátneho majetku bola zločinom, z ktorého tiekli miliardy Eur do vrecák zahraničným privatizérom a ich domácim prisluhovačom, miesto toho, aby naplňovali domáci rozpočet. Keď sa pozrieme do Nemecka, či Francúzska tak zistíme, že strategické podniky ako ropné spoločnosti, elektrárne, teplárenstvo, plynárne sú v rukách týchto štátov a zisky putujú do štátnej pokladnice.

Slovensko privatizáciami, ktoré začali po páde socializmu, pokračovali za Dzurindu a pokračujú ďalej, stratili okrem obrovskej “kôpky” peňazí aj to najdôležitejšie..suverenitu, nakoľko sme prišli o naše hospodárstvo a stali sme sa protektorátnym štátom medzinárodnej a domácej oligarchie, ktorá má svojich verných zástupcov a obhajovateľov v každej jednej parlamentnej strane a každej strane, ktorá udržiava kapitalizmus. Uvedomme si fakt, že každá vplyvná parlamentná strana na Slovensku je financovaná oligarchiou, ktorá ovláda Slovensko, ide o 5-6 finančných skupín, ktorým je prakticky jedno, kto vyhrá voľby, lebo oni investovali do všetkých, takže zarobia tak, či tak. Vo voľbách si volíme jednu, druhú, alebo tretiu finančnú oligarchiu, ktorá nás bude najbližšie 4 roky ovládať. Voľby sú tragikomická fraška, lebo v kapitalizme majú v rukách moc len tí, čo majú kapitál a peniaze.

V kapitalistickom Slovensku sa zrodila aj slovenská finančná skupina J&T, či Penta a ďalšie, ktoré veľmi predstavovať nemusíme. To ako sa rozširuje ich impérium je notoricky známe a práve J&T sa snaží spoločne s českým podnikateľom Danielom Křetínským prostredníctvom spoločne vytvoreného Energetického a průmyslového holdingu ovládnuť Slovenské elektrárne, kedže v súčasnosti rokujú s Enelom o predaji 66 percent akcií Slovenských elektrární.

Postavme sa oligarchii

Preto Vzdor-strana práce okrem iného navrhuje presadzovanie socialistickej ekonomiky, založenej na všeľudovom vlastníctve výrobných pro-striedkov a plánovanie výroby podľa skutočných potrieb spoločnosti. Demokratizáciu riadenia výroby, osobnú zodpovednosť za dosiahnuté výsledky od dielne až po vládu. Presadzujeme podniky so štatútom „národný podnik“, ktoré sú súčasťou štátneho mechanizmu k uspokojovaniu potrieb obyvateľstva.

Deprivatizácia a zákaz privatizácie národného majetku. Posilnenie právomoci finančnej polície proti korupcii, machináciám a tunelovaniu. Systém jednej banky, ktorá odvádza peniaze do rozpočtu, Vlastnú menu, Využitie družstiev v priemyselnej výrobe. Celý náš program, ktorý je ale stále vo výstavbe nájdete TU: http://vzdor.org/politicky_program.pdf

 

Kapitalizmus nás nerobí šťastnejších, kapitalizmus ničí našu ľudskú podstatu, spolupatričnosť, kolektívnosť a stavia nás jeden proti druhému. Povstaňte a bojujte, bojujte za svoju budúcnosť, za budúcnosť ľudstva a celej spoločnosti, za zachovanie našich práv, za slobodný život, ktorý nám zobrali finanční oligarchovia. Otázka stojí kto z koho…zatiaľ majú na vrch, no verím že príde deň, keď tí hore nebudú vedieť ako ďalej s tou svojou nenažranosťou a my dole sa zjednotíme, vzchopíme a zoberieme si svoju krajinu späť. Oligarchiu však dokážeme poraziť jedine v socializme, nakoľko kapitalizmus je systém, ktorý je jej živnou pôdou a v tomto systéme ju nijak a nikdy neporazíme, tak ako o tom sníva Eduard Chmelár s jeho vznikajúcou politickou stranou SEN, preto pomenovanie tejto strany je viac ako výstižné.

Vzdor-strana práce ide do volieb v roku 2016! Poďme spoločne vzdorovať oligarchii a jej vyciciavaniu a rozkrádaniu Slovenska, postavme sa spoločne kapitalizmu!

Vráťme do hry Socializmus! Socializmus zbavený chýb minulosti, s poznatkami prítomnosti a s víziou do budúcnosti!

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru- strany práce pre zahraničné záležitosti

10606567_827028167327553_3954671201210581169_n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *