Skip to content

Vzájomná medzinárodná solidarita:Zúčastňovať sa akcií priateľov v zahraničí je z hľadiska našich cieľov nevyhnutné

Lampiónový průvod, výročí VŘSR, 7.11.Občas sa stáva, že ak organizujeme podujatie, alebo zverejníme text s nejakou témou, vynoria sa ľudia, ktorí hovoria: „A prečo sa nevenujete takej a onakej dôležitej otázke?“, napriek tomu, že tej danej téme sme sa venovali na inom podujatí. Tento krát je spochybňované miesto konania demonštrácie. Dostali sme niekoľko otázok od našej sympatizantky po tom ako sme zverejnili pozvánky na Brnenské akcie komunistov z Českej republiky.

 

 

 

 

Otázky sympatizantky: Dobrý deň, aký má zmysel zúčastniť sa pochodu, demonštrácie v ČR? Na Slovensku nebude nič podobné? Strana sa chce zviditeľniť pre voľby na Slovensku. Budú tam aj iné slov.strany? Je to rentabilne? Nie je mi jasné, čo to strane prinesie. Podľa mňa len náklady. Je fajn ľudí podporiť, ale treba si zvážiť aj prínos pre stranu.

Odpovedá predseda strany Stanislav Pirošík:

Politika a postup strán, ktoré usilujú o zmenu spoločenského systému sa nedá porovnávať s postupom strán, ktorým ide výhradne o zisk volebných hlasov. Už len z hľadiska nášho cieľa – zvrhnutia kapitalizmu a nastolenia socializmu je medzinárodná podpora, solidarita, organizovanie sa na medzinárodnej úrovni na najvyššom stupni disciplíny priam nevyhnutné pre úspešný boj. Je mi však ľúto, že ako o zahraničí v tomto prípade hovorím o Českej republike, ktorú sám za zahraničie nepovažujem – a napokon – rok 1989 bol podvodom na oboch bratských národoch.

Vráťme sa však k úvodu odpovede: nebude pre nás v prípade revolúcie dôležité, aká je situácia v ostatných krajinách Európy, či Sveta? Nebude pre nás dôležité, koľko krajín na nás uvalí hospodársku blokádu, ohováračskú kampaň a vyšle na naše územie svoju armádu, aby porazila revolúciu? Nebude dôležité, v koľkých krajinách tiež prebehne revolúcia, alebo bude minimálne na spadnutie? Nebude príjemné, ak odbory v niektorej krajine vyhlásia štrajk na podporu našej revolúcie? Keď sa ma niektorí pýtajú, ako konkrétne chceme docieliť a udržať zmenu systému, vždy im odpovedám, že to bude závisieť od konkrétnej medzinárodnej spoločensko-politickej situácie. Neexistuje jedna abstraktná taktika bez ohľadu na situáciu vo svete.

Kapitál už dávno myslí a koná globálne a my nemôžeme upadnúť do obmedzenosti na svoju vlastnú krajinu. Úspech komunistov v ktorejkoľvek krajine je úspechom pre komunistické hnutie ako celok. Preto aj moju osobnú účasť ne demonštrácii v Brne nepovažujem len za akúsi vlastnú pomoc cudzej veci. Nie je to, ako keď susedovi pomôžem jeden deň murovať dom. Touto udalosťou položíme spoločne tehlu k nášmu spoločnému domu revolúcie.

Tiež to pre mňa nie sú ľudia, s ktorými „musím“ spolupracovať, ak chcem dosiahnuť svoj cieľ – sú to naši skutoční priatelia – komunisti, s ktorými už sme niečo prežili a ktorých si vážime a s ktorými si okrem podpory povedať aj kritické veci a vieme, že sa nik neurazí a neotočí na pate. Aj to k priateľstvu patrí. Ak sledujete našu stránku, tak isto vidíte, že komunisti z ČR podporili udalosti na Slovensku už niekoľkokrát. Rovnako tak komunisti z Nemecka a naopak – my sa pravidelne zúčastňujeme januárovej LLL Demonštrácie v Berlíne. Myslíte si, že keď sem tí ľudia cestujú, napríklad vlakom z Hamburgu do Vrútok, že si kladú otázku, či bude mať Marxisticko-Leninská strana Nemecka viac hlasov a či sa to teda oplatí? Nie je pre nich oveľa dôležitejší fakt, že dve strany, ktoré sú členmi Medzinárodnej koordinácie revolučných strán a organizácii (ICOR) vyvíjajú aktívnu a nie len papierovú spoluprácu?

V ČR pôsobí strana „Komunistická strana Česká 21“, ktorá je našou partnerskou stranou v ČR. Nepovažujem ju za „ich“ stranu, ale za „našu“ stranu. Rovnako tak oni považujú stranu „VZDOR – strana práce“ za svoju a v ČR jej robia dobré meno. Naša strana má dokonca oficiálneho zástupcu pre ČR –  Davida Pazderu a je tu tendencia podstatne viac prepájať našu činnosť na území oboch častí rozdelenej Republiky. Aj náš časopis VZDOR je časopisom pre Československo, redakcia a aj čitatelia a predplatitelia sú z oboch štátov.

Naša strana si získala pozornosť mnohých ľudí z Českej republiky, sklamaných z kapitalistickej a karieristickej politiky KSČM, pre ktorú sú neraz jediným „riešením“ nové voľby a kde mnohí zastupitelia sa starajú akurát o svoj vlastný biznis a sem-tam povedia niečo ľavicové – rozhodne nie však komunistické. Práve strana nášho typu im v ČR chýba a prepojenosť našej strany z KSČ 21 môže prilákať do KSČ 21 množstvo nových bojovníkov za socializmus.

Pozrime sa však na to aj z inej stránky: zo zhromaždení robíme videozáznamy, takže ochudobnení nebudú ani občania Slovenska. Naše zhromaždenia si môžu pozrieť na internete, napríklad na YouTube kanáli Kominform Československo. A ak by sme sa na to predsa len chceli pozerať z hľadiska naháňania volebných hlasov – tak v Brne žije a študuje niekoľkodesaťtisíc Slovákov.
Súhlasíme však s Vami, že danú komunistickú stranu treba prezentovať a propagovať predovšetkým v krajine jej pôsobenia – a tak aj celý čas od jej založenia robíme. Prezentovať sa však predovšetkým v rámci Slovenska neznamená, že za žiadnu cenu nesmieme prekročiť hranicu a nesmieme podporiť naše partnerské strany.

S pozdravom
Stanislav Pirošík

Lampiónový průvod, výročí VŘSR, 7.11.

Demonstrace Předvečer revoluce, 17.11.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *