Skip to content

Portugalský prezident zmaril vznik ľavicovej vlády:Bojí sa, že bude závislá od komunistov a radikálnych ľavičiarov

11224256_1047665098597191_4350703415135039467_nV našich médiách je akosi ticho o aktuálnej politickej situácii v Portugalsku a pritom v tejto krajine dochádza k ďalšiemu jasnému podkopávaniu demokratických práv občanov. Pred nedávnom prebehli v Portugalsku parlamentné voľby, ktoré síce vyhrala pravica, no stratila väčšinu v parlamente a taktiež nenašla spojenca, s ktorým by dosiahla potrebnú väčšinu v zákonodarnom zbore. Podľa ústavy tak mal prezident Anibal Cavaco Silva poveriť zostavením vlády v poradí druhú stranu, ktorou sa stala sociálnodemokratická Socialistická strana, to sa však nestalo, nakoľko sociálna demokracia by utvorila menšinovú vládu s podporou koalície Komunistickej strany Portugalska a zelených a neomarxistickej strany Ľavicový blok. Prezident Portugalska odoprel právo socialistom zostaviť vládu a vyzval pravicu, aby sa chopila moci.

Prezident Anibal Cavaco Silva tak učinil kvôli tomu, že Komunistická strana Portugalska a Ľavicový blok, na ktorých podpore by závisela vláda socialistov deklarovali, že  sa postavia proti úspornému neoliberálnemu režimu, ktorý v krajine presadila pravica na odporúčanie EÚ, Menového fondu a Centrálnej banky tzv. Trojky, ako ju dobre poznáme z gŕeckej krízy. Pravica v Portugalsku stratila väčšinu v parlamente vďaka tomu, že sa podriadila Trojke a v krajine zaviedla drastické úsporné opatrenia, na ktoré doplácajú portugalskí pracujúci.

Volebný úspech radikálnej ľavice

Proti diktátu Trojky, vláde pravice a jej opatreniam sa zdvihla v Portugalsku veľká nevôľa pracujúcich, čo sa vo voľbách odrazilo posilnením strán hlásiacich sa k marxizmu, socializmu a komunistickým myšlienkam. Oproti predchádzajúcim voľbám, ktoré boli v roku 2011, získali v tohtoročných voľbách tieto strany o zhruba 280-tisíc viac hlasov.

Prekvapením je výrazne posilnenie Ľavicového bloku, ktorý skončil na 3. mieste so ziskom 549 153 hlasov a 10,22%- 19 poslancov, hneď na štvrtom mieste skončila koalícia zelených a Komunistickej strany Portugalska, ktorá získala 444 319 hlasov a 8,27%- 17 poslancov. Tento výsledok marxistických strán vydesil Trojku a portugalskú pravicu, ktorá teraz robí všetko preto, aby udržala v krajine neoliberálny diktát Trojky.

Nedemokratické kroky prezidenta Portugalska

Portugalský prezident Anibal Cavaco Silva odôvodnil svoje rozhodnutie nepoveriť zostavením vlády druhých socialistov, ako mu to ukladá ústava vyhláseniami, že je veľmi riskantné nechať Ľavý blok a Komunistickú stranu Portugalska priblížiť sa k moci a preto trvá na tom, aby konzervatívci zostavili menšinovú vládu a upokojili tak zahraničných finančných veriteľov a Trojku. “Za 40 rokov demokracie, žiadna vláda v Portugalsku nikdy nezávisela na podpore anti-európskych síl, to znamená síl, ktoré propagujú zrušenie Lisabonskej zmluvy, Paktu rastu a stability, ako aj demontáž menovej únie a vzdanie sa eura, vedľa toho chcú aj rozpustenie NATO, “povedal prezident Anibal Cavaco Silva.

“Prezident vytvoril ústavnú krízu,” povedal Rui Tavares, radikálny zelený europoslanec. “On hovorí, že nikdy nedovolí vznik vlády s podporou radikálnych ľavičiarov a komunistov. Ľudia sú ohromení tým, čo sa stalo. “ Tavares ďalej doplnil, že prezident vyvolal prízrak komunistov a Ľavého bloku, ako “strašiaka”, aby sa zabránilo prevzatie moci ľavicou.

Komunistická strana Portugalska na jednanie prezidenta reagovala slovami, že prezident Cavaco Silva prekročil svoje funkcie, zneužil svoje právomoci, ktoré sú mu ústavne priradené, zvrhol základy demokracie, keď sa zachoval ako zástupca konzervatívnej pravice a priviedol krajinu k  ponižujúcemu postoju podriadenosti cudzej moci. Je neprípustné, aby sa Cavaco Silva profiloval, nie ako garant národnej suverenity a nezávislosti, ale ako obhajca zahraničných finančných trhov, špekulantov a záujmov nadnárodného kapitálu. Komunistická strana Portugalska opätovne potvrdzuje svoj záväzok bojovať za politiku, ktorá bojuje za práva pracujúcich a ľudu, zvýšenie ich životných podmienok, boj proti sociálnej nespravodlivosti a nerovnosti, potrebný hospodársky rast a účinnú politiku zamestnanosti.

Menšinová pravicová vláda konzervatívcov nemá veľké šance na udržanie sa pri moci, nakoľko socialisti, zelení, radikálni ľavičiari a komunisti deklarovali, že budú iniciovať vyslovenie nedôvery vláde a pri ich terajšej väčšine táto ich iniciatíva v parlamente hladko prejde a to bude znamenať pád pravicovej vlády.

Komunistická strana Portugalska hrá aj o svoju budúcnosť

To čo sa udialo v Grécku a deje teraz v Portugalsku, je jasné demaskovanie pravej tváre EÚ a tohto systému. Ukázalo sa, že v EÚ a kapitalizme sú na prvom mieste vždy záujmy oligarchie, bankárov a skorumpovaných predajných politikov, ktorí vždy presadia to, čo pomôže oligarchii dostať sa k ešte väčším majetkom.

Bude zaujímavé sledovať, kde sa portugalská kríza posunie. Je evidentné, že oligarchia je vystrašená faktom, že v Portugalsku môžu komunisti výrazne ovplyvňovať dianie v krajine. Na druhej strane je však pre komunistov veľmi nebezpečné koketovanie so Socialistickou stranou, ktorá hoc je stranou ľavicovou, stále ide o stranu kapitalistickú. Takéto koketovanie komunistov so sociálnou demokraciou zlomilo väz napr. komunistickej strane v Taliansku, ktorá vstúpila do vlády so sociálnou demokraciou a akceptovala tak kapitalizmus a dokonca presadzovala jasne neoliberálnu agendu. Voliči sa talianskej komunistickej strane “odvďačili” tak, že v nadchádzajúcich voľbách sa strana nedostala ani do parlamentu a od tej doby sa jej nepodarilo dostať do parlamentu ani v ďalších nasledujúcich voľbách.

Komunistická strana Portugalska nesmie upustiť od svojho hlavného cieľa a tým je nastolenie socializmu v Portugalsku. Musí sa vždy tvrdo postaviť proti všetkým zákonom, ktoré budú nasmerované proti pracujúcim, hoc tým ohrozí aj vládu socialistov v budúcnosti. Komunistická strana Portugalska stojí momentálne pred veľkými rozhodnutiami, ktoré budú mať rozhodujúci vplyv pre budúcnosť tejto strany. Aj keď Komunistická strana Portugalska podporí v budúcnosti menšinovú vládu socialistov, čím podporí menšie zlo, musí vždy pamätať, že akékoľvek zmierenie so sociálnou demokraciou a koketovanie s kapitalistickou mocou bude mať pre ňu devastačné následky.

My vo Vzdore- strane práce si myslíme, že jediné realistické riešenie v prospech väčšiny Portugalcov je postaviť sa kapitalizmu, opustiť Eurozónu, EÚ a NATO, zlomenie moci nadnárodných monopolov a domácej a svetovej oligarchii. Ľudia musia zobrať moc do svojich rúk a prestať veriť kapitalistickým stranám v Portugalsku a začať budovať socializmus.

Po posilnení komunistov v Grécku, Portugalsku, Belgicku a Švajčiarsku veríme, že je to predzvesť posilnenia komunistických marxisticko-leninských síl aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na Slovensku, ktorých hlavným predstaviteľom na Slovensku je Vzdor-strana práce. Vzdor-strana práce ide do volieb v roku 2016! Poďme spoločne vzdorovať oligarchii a jej vyciciavaniu a rozkrádaniu Slovenska, postavme sa spoločne kapitalizmu!

Vráťme do hry Socializmus!

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru- strany práce pre zahraničné záležitosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *