Skip to content

Vzdor-strana práce k “zjednocujúcim” tendenciám tzv. ľavicových strán:Nie sme ľavičiari, sme komunisti!

vratme-do-hry-socializmusV posledných týždňoch sme boli oslovení viacerými ľuďmi na spoločný postup do parlamentných volieb 2016 s Komunistickou stranou Slovenska (KSS) a inými ľavicovými stranami v blížiacich sa parlamentných voľbách. Vzhľadom na naše ciele, okolnosti vzniku, výsledky I. zjazdu a Celoštátnej konferencie sme po spoločnej porade spoluprácu s KSS odmietli. V súčasných podmienkach je toto rozhodnutie z našej strany definitívne. Napriek posledným apelom a výzvam Vzdor – strana prace pokračuje v budovaní revolučnej strany a v tomto duchu vstupujeme aj do predvolebného kapitalistického divadla. Nemyslime si, že hlasy (ozveny opakujúce sa každé 4 roky) volajúce po spoločnom postupe ľavicových strán do volieb 2016 sú všeliekom pre obyvateľov Slovenska. Rovnako si myslíme, že strany ktoré sa radia medzi tzv. ľavicu, zrádzajú vykorisťovanú triedu a preto spájanie sa s takýmito subjektmi je pre nás neprijateľné.

Myslíme si, že na Slovensku existuje ľavica – strany ktoré sa takto nazývajú. Hlavne to sú Smer – SD, KSS a najnovšie SEN. Podľa nás to sú strany, ktoré sú ľavicové – majú sociálnu rétoriku, ale fungujú pevne v rámci kapitalizmu. Ich cieľom je vylepšovanie kapitalizmu, ich činnosť končí sedením v parlamente. Tieto strany považujeme za systémové strany, ktoré v ničom nechcú odstrániť dnešný kapitalizmus. Naopak zotrvávajú v tomto systéme.

Tieto strany svojou politikou dezorientujú ľudí a napomáhajú stabilizovať kapitalizmus. To platí tak o strane Smer – SD, KSS a pravdepodobne aj o strane SEN. Teda o všetkých tzv. ľavicových stranách.

My VZDOR – strana práce nie sme ľavicová strana, sme komunistická strana vychádzajúca z marxistickej a leninskej filozofie. Naším cieľom ako pracujúcich ľudí je odstránenie kapitalizmu a vybudovanie socialistickej spoločnosti.

Význam volieb v kapitalizme

Voľby pre nás nie sú alfou a omegou. Od začiatku tvrdíme, že skutočné zmeny si budeme musieť vybojovať a nie odhlasovať. Napriek tomu nebojkotujeme voľby a považujeme ich za tribúnu, kde môžeme proti kapitalistickým pravicovým a ľavicovým stranám postaviť jednoznačný program. Naším cieľom je spoločenská zmena – socializmus.

Pre nás nie je rozhodujúce koľko percent získame vo voľbách my. Pre nás sú voľby len jedným z mnohých nástrojov boja proti kapitalizmu. Skutočný triedny boj sa vedie v továrňach a uliciach počas generálnych štrajkov. Voľby a parlament môžu tento revolučný proces urýchliť. To je naše vnímanie volieb a parlamentu. Ostatné strany vnímajú voľby a parlament ako konečný cieľ, čím upevňujú kapitalizmus. To platí pre Smer – SD, KSS aj SEN.

Naše a ich ciele

Skutočná jednota podľa nás nevzniká spájaním subjektov, ale budovaním revolučnej strany. Jednotlivé prúdy sa podľa nás nemôžu spájať, ale pohlcovať, lebo ak dve organizácie majú rovnaké ciele, musia sa rozhodne zlúčiť. Prax dokazuje, že naše ciele – vybudovanie revolučného hnutia a socializmu – sú iné ako ciele KSS – sedenie v parlamente – a rôznych klubov okolo nej – nekonečné stretávanie sa, písanie koncepcií, návrhov, vytváranie platforiem a pod.

Práve ich momentálne snahy o zjednotenie sa, aby boli vo voľbách percentá, len dokresľujú ich posadnutosť po “dobrom” volebnom výsledku. Nestačia nám len volebné hlasy, chceme uvedomelých ľudí, ktorých volebný akt bude iba zavŕšením sústavného boja za svoje práva. Tento boj bude prebiehať nie len na televíznych obrazovkách, ale predovšetkým v továrňach, pracoviskách a uliciach.

Preto sa Vzdor – strana práce zhodla jedine s komunistickou stranou Úsvit vedenou Ivanom Hoptom a spoločne zostavíme kandidátku do parlamentných volieb 2016. Ide nám o prejavenie organizačnej schopnosti, jasného politického cieľa a samozrejme zväčšenie povedomia v spoločnosti. Vzdor – strana práce ponúkla svoju kandidátku pre komunistov, odborárov a všetkých antifašistov, demokraticky a pokrokovo zmýšľajúcich ľudí. Naozaj sme presvedčení, že jadro nášho hnutia, ktorého nástrojom je VZDOR – strana práce má tendenciu prerásť v masovú organizáciu.

Rozdiel medzi ľavičiarmi a komunistami

Napriek všetkému tzv. ľavičiarom prajeme veľa šťastia v ich zjednocovaní. Sme radi, že sme sa od nich oddelili a, že oni sa teraz spájajú. Konečne sa ukazuje kto je kto. My sme komunisti a oni sú ľavičiari. Konečne odhalili svoju skutočnú tvár. Hoci celé roky narábali so slovíčkami ako socializmus, marxizmus, leninizmus, revolúcia, komunistická strana – teraz sa ukázalo, že v ich ústach to vždy boli len prázdne slová. Oni nikdy neboli ochotní a schopní ich naplniť reálnou činnosťou.

Podporujeme ich zjednocujúce snahy. Sme radi, že sa spoja a spoločne sa definitívne zdiskreditujú svojou činnosťou, lebo takto sa rýchlejšie vyprázdni politický priestor pre revolučnú stranu. Konečne sa utvárajú podmienky na praktickú ukážku v čom je rozdiel medzi ľavicovou politikou a komunistickou politikou. Ľavičiari hovoria o problémoch kapitalizmu, ale neodstraňujú kapitalizmus. Naháňajú len volebné hlasy v rámci kapitalistického systému.

My komunisti vo Vzdore-strane práce poukazujeme na problémy kapitalizmu a chceme ho odstrániť. Preto v prvom rade organizujeme všetkých utláčaných proti kapitalizmu, za socializmus.

Socializmus alebo barbarstvo

VZDOR – strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *