Skip to content

Masovým odborárskym pochodom mieru v Turecku otriasol výbuch: Vyžiadal si už desiatky mŕtvych

explosion-in-the-centre-of-the-Turkish-capital-AnkaraVeľmi smutná správa prišla z Turecka, kde tureckí odborári, spolu s Komunistickou stranou Turecka, ďalšími komunistickými, socialistickými, ľavicovými a kurdskými stranami a organizáciami zvolali masový pochod mieru, ktorý mal byť vyjadrením odporu proti vzájomnému zabíjaniu. Pripomeňme, že za eskaláciu napätia je jasne zodpovedná turecká vláda a prezident, ktorí spustili tvrdé vojenské operácie proti kurdským silám z Kurdskej strany pracujúcich a ich vraždenie sa presunulo aj na územia ovládané kurdskými silami v Sýrii a Iraku, pritom kurdské sily veľmi úspešne čelia barbarským fanatikom z Islamského štátu a práve kurdské sily dokázali postupovať a dobýjať územia zabraté Islamským štátom, keď Islamský štát bol všade v Iraku a Sýrii na postupe.

Na tomto pochode sa spojili Turci a Kurdi a chceli povedať jasné nie vzájomnej nenávisti a zabíjaniu. Chceli poslať posolstvo mieru, ich pochod však podlo a zbabelo umlčal teroristický atentát, kedy došlo k masívnemu výbuchu v dave, pri ktorom zahynulo už okolo stovky ľudí a ďalších vyše 130 sa zranilo, z ktorých niektorí stále bojujú o svoj život v nemocnici.

Vzdor-strana práce sa hlboko skláňa nad obeťami tohto podlého činu a vyzdvihujeme statočnosť týchto ľudí, ktorí sa nebáli a prišli jasne povedať, že chcú mier. Odsudzujeme tento zbabelý útok proti mieru, kedy Turci aj Kurdi chceli spoločne pochodovať za pokojné spolunažívanie.

Vzdor-strana práce taktiež odsudzuje vládu a prezidenta Turecka, ktorí spustili masové vraždenie Kurdov v Turecku, Sýrii, či Iraku. Turecká vláda miesto intenzívneho potláčania Islamského štátu mu pomáha aj tým, že útočí v prevažnej miere len na pozície Kurdskej strany pracujúcich, kedy zabila už niekoľko stoviek Kurdov. Turecká armáda taktiež útočí na civilné ciele v mestách v Turecku, obývaných Kurdmi. Turecko ticho podporovalo a podporuje Islamský štát a preto je turecká vláda jednou zo zodpovedných krajín, ktoré pomohli Islamskému štátu k jeho expanzii a sú tak spoluzodpovední za zločiny, ktoré Islamský štát pácha. Vzdor-strana práce preto žiada, aby Slovensko prerušilo všetky diplomatické styky s Tureckom, ako nesúhlas s vražednou politikou tureckej vlády voči Kurdom a tichej podpore Islamskému štátu.

Tento útok sa odohral na pochode zvolanom pokrokovými odborárskymi a komunistickými silami, čiže išlo jednoznačne aj o útok proti nášmu komunistickému svetovému hnutiu, ktoré bojuje za zachovanie mieru na zemi, ktoré bojuje za pokojné spolunažívanie všetkých národov, etník, rás…

Taktiež nesmieme zabúdať, že len pred nedávnom sa odpálil v Turecku samovražedný atentátnik na zhromaždení Federácie socialistickej mládeže, ktorá zorganizovala verejnú akciu, na podporu Kurdov, bojujúcich proti Islamskému štátu. Na zhromaždení bolo prítomných 300 mladých Kurdov a Turkov, ktorí rokovali aj o konkrétnej pomoci na opravách Islamským štátom zničeného kurdského mesta Kobané, ktoré sa stalo symbolom heroického odporu Kurdov, ktorí sa nezľakli a so zbraňou v ruke sa postavili netvorom z Islamského štátu a oslobodili svoje mesto a obyvateľov. Až 30 mladých socialistov zahynulo a ďalších 100 bolo zranených.

Komunistické, socialistické, odborové a prokurdské pokrokové sily v Turecku sú jedinými organizáciami v krajine, ktoré robia všetko preto, aby sa zastavilo ďalšie vraždenie medzi Turkami a Kurdmi a zavládol pokoj zbraní. Nás komunistov, hoc sa nachádzame kdekoľvek na Zemi takéto zbabelé útoky nezastrašia a stále budeme aj napriek bojovať za zachovanie mieru a spravodlivejší systém pre ľudstvo, ktorým je pre nás socializmus.

Boj za pokrok a dobro pokračuje. Nedajme sa zastrašiť, nedovoľme to, lebo to presne oni chcú a to by bol začiatok nášho konca. Postavme sa im na odpor všade tam, kde je to možné.

Česť ich pamiatke!

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce pre zahraničné záležitosti

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *