Skip to content

Otvorený list prezidentovi, vláde a poslancom NR SR

logo profilofkaVážený pán prezident, vážení predstavitelia slovenskej vlády, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, dovoľte nám v mene nezdravotného personálu a zamestnancov NsP Myjava vyjadriť protest proti forme Vami prijatého garantovaného zákona o odmenách lekárov a sestier, ktorý je nespravodlivý pre ostatných zamestnancov, ktorí sa starajú o chod budov a ošetrovanie pacientov.

Na jednej strane ste prijali zákon, ktorý odmenil lekárov desaťnásobkom minimálnej mzdy a na druhej strane ste nedali žiadne finančné prostriedky ošetrovateľom, ktorí sa starajú o pacientov, rovnako tak i ľuďom ako sú upratovačky, kuchárky, údržbári, pracovníci kotolní, skladov a ďalšie drobné profesie, bez ktorých by práca lekárov v nemocniciach nebola možná. Finančné nároky sestier ste prehlásili rozhodnutím Ústavného súdu Slovenskej republiky za neústavné a v rozpore so zákonom.

Pre týchto všetkých zamestnancov máte iba jedinú odpoveď, a to, že „nemáme peniaze.“ Platy veľkej časti týchto zamestnancov sa v súčasnosti v primeranom priemere pohybujú od 280 do 350 EUR. To je čistá mzda, ktorá sa často nachádza pod úrovňou alebo na úrovni minimálnej mzdy. Táto čiastka nie je dôstojná pracujúceho človeka, ktorý vytvára spoločenské hodnoty. Vôbec nekopíruje životné náklady a neumožňuje dôstojný ľudský život.

Preto požadujeme, aby vláda a poslanci NR SR prijali také opatrenia na navýšenie finančných prostriedkov vkladaných do systému, aby minimálna mzda každého pracujúceho človeka na Slovensku, bez ohľadu na jeho profesijné zaradenie, bola garantovaná základným čistým príjmom vo výške 600 EUR. Od tohto základu nech je následne mzda navýšená podľa taríf odbornosti a náročnosti. Minimálna mzda musí kopírovať vývoj inflácie.

Náš protest sa však netýka iba zamestnancov pracujúcich v zdravotníctve, ale týka sa aj ostatných nízkopríjmových skupín pracujúcich v iných priemyselných odvetviach, v školstve alebo komunálnych službách. Rovnaké problémy majú aj nezamestnaní, ktorí vzhľadom k svojmu sociálnemu postaveniu napríklad samoživiteľov rodín, veku, zdraviu alebo menšej zručnosti prišli o prácu.

Uvedomte si prosím, že sme tiež ľudia a potrebujeme zaplatiť chod našich domácností. V tomto okamihu to už nie je celkom možné a niektorí zo zamestnancov sa dostávajú do dlhov, pretože im takéto nízke platy neumožňujú zaplatiť základné životné potreby.

Nepotrebujeme charitu s ružovými balónikmi a charitatívnymi behmi paničiek v ružových lodičkách, ale požadujeme prácu, ktorá bude slušne a spravodlivo finančne ohodnotená. Čím viac ľudí bude na Slovensku pracovať a bude za svoju prácu dostávať poctivú mzdu, tým viac štát vyberie na daniach a tým viac bude finančných prostriedkov na sociálne programy, na školstvo, na dôchodky aj na zdravotníctvo.

V mene nezdravotného personálu a zamestnancov NsP Myjava, v mene ľudí zarábjúcich minimálnu mzdu a v mene nezamestnaných

Ďakujeme za Vašu pozornosť

Zdeněk Rajchl – VZDOR – hnutie práce Myjava
Katarína Holáňová – predsedkyňa LOZ Myjava
Ivan Gaľa – tajomník VZDORu – hnutie práce Košice

One thought on “Otvorený list prezidentovi, vláde a poslancom NR SR

  1. Frantisek Bradac says:

    Pripajam sa k tomuto listu.

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *