Skip to content

V Grécku sa bojuje o charakter Európy: Je na čase povedať jasné nie EÚ,nadnárodným monopolom a oligarchii!

3-vlajkKomunistická strana Grécka (KKE) vyzýva ľudí, aby v nadchádzajúcom referende o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny, ktoré vyhlásila vláda SYRIZY, povedali jasné NIE návrhom EÚ, Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a návrhu vlády, pretože oba tieto návrhy obsahujú brutálne protisociálne opatrenia pre obyčajných Grékov. Vláda SYRIZY v podstate žiada ľudí, aby schválili ich vlastný návrh veriteľom, čo je druhá strana tej istej mince. Klame tak ľudí, ktorí si predsa nemôžu vybrať medzi jednou stranou tej istej mince. Gréci sa musia postaviť a vyjadrovať všetkými prostriedkami a spôsobmi, že stoja proti EÚ a tzv. vládnemu plánu porozumenia. Ľudia musia brániť svoje práva v uliciach a na svojich pracoviskách a nedovoliť ďalšej privatizácii, ktorá všetky zdroje krajiny presúva do rúk nadnárodnych monopolov a oligarchie.


Päť mesiacov po voľbách sa vláda chystá poslať ľuďom účet s opatreniami novej dohody, ktoré sú skutočne oprátkou okolo krku rodín z najchudobnejších sociálnych vrstiev, ktoré budú naďalej krvácať za dlh, pre EÚ, pre zisk a nenažranosť nadnárodných monopolov a bánk. Ľudia musia spustiť protiútok proti diktátu EÚ a monopolov. Gréci musia zamietnuť oba návrhy tj. návrh tzv. „Trojky“  a tiež návrh vlády premiéra Tsiprasa pod názvom 47 + 8 strán, oba návrhy sú barbarské a sú gilotínou pre ľudí.

Koaličná vláda SYRIZY a strany Nezávislých Grékov a tiež ich európskych partnerov a Medzinárodného menového fondu, so zásahom USA, sa nevzdali úsilia zachrániť kapitalistické Grécko v rámci kapitalistickej EÚ. Vláda musí prestať rozprávať rozprávky o údajnom rešpektovaní vôle ľudu. Ľudia bojovali v predchádzajúcich rokoch proti neoliberálnym zákonom, nadiktovanými EÚ, Medzinárodným menovým fondom a Európskou centrálnou bankou. Počas týchto 5 mesiacov, vláda SYRIZY nezrušila žiadny antisociálny zákon, udržuje predchádzajúci kurz a tiež navrhuje nové opatrenia voči veriteľom. Ľudia musia odmietnuť plán veriteľov a tiež plán vlády. Musia povstať a bojovať za jediné realistické riešenie pre svoje vlastné záujmy a tým je rozchod s EÚ a s touto cestou vývoja, ktorý im diktujú nadnárodné monopoly a oligarchia, ktorej cieľom je ovládnuť všetky zdroje Grécka.

SYRIZA zosmiešňuje ľudí, keď im hovori iba o jedinej alternatíve a tým je pre ňu EÚ a kapitalizmus, že iba tam sa nájde riešenie v prospech ľudí. Klamú ich tým, že zotrvanie v EÚ môže byť v ich záujme, aj keď v nej neprebehnú žiadne zmeny v jej kapitalistickej povahe. Samozrejme, ostatné grécke kapitalistické strany v opozície tiež klamú ľudí iným spôsobom a všetko to obracajú iba na dilemu „euro alebo drachma“…

Jediné realistické riešenie v prospech ľudí je postaviť sa kapitalizmu, čo samozrejme zahrňuje aj roztržku s EÚ, zlomenie moci nadnarodných monopolov a domácej a svetovej oligarchii, ktorá dostala Grécko ku kolapsu. Ľudia musia zobrať moc do svojich rúk.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce pre zahraničné záležitosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *