Skip to content

Spoveď pracovníkov spoločnosti Embraco zo Spišskej: Prezradili nám, ako to vo fabrike chodí

EmbracoSpoločnosť Embraco, sídliaca v Spišskej Novej Vsi, je najväčším zamestnávateľom v regióne. Zamestnáva spolu 2031 kmeňových a 376 agentúrnych pracovníkov. O podmienkach za bránami fabriky sme sa rozprávali s jej zamestnancami. Tí však zo strachu o stratu zamestnania chcú zostať v anonymite.

Ako nám potvrdili, v auguste mala spoločnosť prepustiť niekoľkých operátorov výroby, čo pripisujú ku každoročnému prepúšťaniu, keďže to vychádza zhruba tak, že každý rok v auguste sa prepúšťa kvôli sezónnej práci a v januári až v marci sa prijímajú noví zamestnanci.

Firma mala prepustiť ľudí s 10-ročnou praxou

V septembri malo dôjsť k ďalšiemu prepusteniu niekoľkých ľudí z oddelenia kvality a údržby. „Títo ľudia tu odpracovali vyše 10 rokov, za čo im spoločnosť ponúkla po dohode s odborármi štvormesačný odstupný plat alebo funkciu operátor výroby I za nástupný plat, ktorý dostane človek, ktorý pracuje pre firmu 1 mesiac. Z tohto pohľadu o zodpovednosti za spoločnosť s ktorou sa firma neustále chváli nemôžme ani hovoriť. Tí, ktorí odmietli podpísať hneď v daný deň si vybojovali o dva dni neskôr 5 mesačné odstupné,“ informoval nás zamestnanec spoločnosti, ktorý nechce byť menovaný.

Embraco si malo podľa ich slov najať spoločnosť z USA, ktorá sa volá Broox a ktorej úlohou má byť zlepšenie momentálneho stavu tzv. bielych a modrých golierov, kedže z globálneho prieskumu, ktorý vo firme prebehol malo vyplynúť, že vo firme pracuje príliš veľa tzv.“civilistov“. „Firma Broox teraz chodí po jednotlivých oddeleniach, zisťuje kto čo robí a podľa toho z každého oddelenia vyhodí dvoch- troch zamestnancov. Väčšinou pôjde o tých, ktorí majú najviac odpracované a berú tým pádom asi najvyšší plat. Je to môj názor, keďže poznám celé oddelenia a viem presne kto a kedy nastupoval a aký plat približne berie,“ doplnil pracovník firmy.

Pochybné praktiky s výpoveďami

Ako nám ďalej povedali, prepustení sú okamžite vyslaní na oddelenie ľudských zdrojov, kde ich už čakajú minimálne tri osoby a tlačia na okamžitý podpis výpovede, o čom hovorí aj pracovník firmy: „Ako som hovoril, tí ktorí podpíšu ihneď, lebo sa zľaknú dostanú 1 mesačné odstupné (záleží od počtu odpracovaných rokov), ostatní, ktorí odmietnu, dostanú o deň dva viac mesačné odstupné. O prepustení sa ľudia dozvedia vždy v daný deň pred ukončením pracovnej smeny. Čiže ak je na 12 hodinovej smene, nechajú ho pracovať a okolo 17:00 mu oznámia že má isť na ľudské zdroje.“

Odbory sú vo fabrike podľa opýtaných zamestnancov veľmi slabé, čo potvrdil aj jeden z nich: „Ja som bol v odboroch 10 rokov, ale aby odbory za ten čas niečo urobili pre ľudí, to sa povedať nedá. Urobia si samozrejme po dohode so zamestnávateľom svoje povinnosti, nejakú kolektívnu zmluvu a pod., ale skôr by som povedal, že odbory sú ovládané vedením. Ľudia sa boja ísť do štrajku, alebo sa vôbec ozvať, keďže v Spišskej je to jediný takýto veľký zamestnávateľ a každý sa bojí o svoju robotu.“

Prepúšťanie dlhoročných pracovníkov

Ďalšieho zamestnanca zarazila reportáž, ktorá bola odvysielaná v mestskej televízii Tv Reduta. Aj on sa bojí o zamestnanie a prípadné kroky proti jeho osobe, tak aj on chcel zostať v utajení. O danej reportáži si myslí nasledovné: „V TV Reduta bola prednedávnom odvysielaná reportáž o spúšťaní nového lisu do prevádzky. Pri tejto príležitosti odpovedal na otázky novinárov generálny riaditeľ spoločnosti. Túto reláciu si iste radi a so záujmom pozreli aj bývalí zamestnanci, ktorí boli prednedávnom prepustení. Niektorí pritom odpracovali pre firmu aj viac ako 10 rokov, čo naznačuje, že nešlo o nejakých „flákačov“ ale o skúsených zamestnancov, ktorí odvádzali kvalitnú prácu. Mnohí z nich sú vo veku, kedy sa už ťažšie uplatnia na trhu práce. Pre firmu je predsa výhodnejšie dať prácu mladým ohýbateľným ľuďom za nízky plat, ako držať skúsených zamestnancov, ktorí nesúhlasia s niektorými rozhodnutiami manažmentu a neboja sa povedať svoj názor.“

Aj on potvrdil, že na oddeleniach máju prebiehať analýzy pracovných pozícií a myslí si, že niektorí aj kmeňoví zamestnanci môžu prísť o prácu. K metodám pri prepúšťaní nám povedal nasledovné: „Nikomu nebude prepustenie vopred oznámené. Prepúšťa sa z hodiny na hodinu. Sú aj takí vedúci, ktorí dva týždne vopred informovali zamestnancov, aby si hľadali niečo iné, ale to je skôr svetlá výnimka.”

Strach o stratu zamestnania ovláda ľudí

Vnútorné pocity zamestnancov vystihujú aj tieto jeho slová: „Samozrejme, že ľudia sa o prácu boja. Embraco má v regióne monopol. Protesty a štrajk sa určite nechystajú. Každý je rád, že je rád. Odbory so svojou chabou členskou základňou a neviditeľným vedením nezmôžu nič. Netuším na čej strane vlastne sú a za koho kopú, to je ale na dlhšiu debatu. Strach, to je jediný mocenský nástroj, ktorým si firma udržiava svoje postavenie. Ľudia sa boja. Boja sa o prácu, boja sa ozvať, boja sa opýtať a pravdu sa aj tak nedozvedia.”

Rozhovor pripravila Oblastná organizácia VZDOR- hnutie práce Spiš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *