Skip to content

Vzdor – strana práce podporila pracujúcich z PSA Trnava: Takto prebiehalo protestné zhromaždenie

strajk psaV piatok 19. júna 2015 sa uskutočnil protestný pochod na podporu zamestnancov PSA Trnava. Zúčastnilo sa ho približne 500 ľudí, medzi nimi aj viacerí členovia VZDORu – strany práce. Dlhý had protestujúcich sa tiahol mestom Trnava až do jeho centra, kde odzneli prejavy niekoľkých odborových predákov.

Prečo si zaslúžime viac ???

Pre ilustráciu hlavných požiadavok zamestnancov PSA uveďme plné znenie letáku odborového zväzu KOVO, rozdávaných na akcii :

Prevádzkový zisk koncernu PSA za rok 2014 bol 905 000 000 €. Automobilová divízia PSA dosiahla v roku 2014 prevádzkový zisk 63 000 000 €, čiže samotná automobilka sa vrátila do zisku už v minulom roku, výsledky za prvý štvrťrok 2015 sú v zelených číslach. Z automobiliek na Slovensku máme najnižšiu priemernú mzdu. Výrobný pracovníci na linkách reálne mesačne dostávajú 550 – 600 €, čo sa nedá s platmi v ostatných automobilkách ani z ďaleka porovnať.

V skupine PSA je Trnavský závod považovaný za “výkladnú skriňu”, no na druhej strane jeho zamestnanci majú jedny z najnižších miezd. V prieskumoch spokojnosti zamestnancov, ktoré zamestnávateľ organizuje každoročne, Trnavský závod dlhodobo dosahuje najhoršie výsledky a to predovšetkým v oblasti motivácie. Aktuálnu ponuku zamestnávateľa, ktorý nám ponúka rôzne jednorazové odmeny, podmienené ešte ďalšími očakávaniami, nemôžeme akceptovať, keďže tieto síce dočasne zvýšia náš príjem, ale my potrebujeme zvýšiť to jediné, čo máme garantované a to je základná mzda.

Od začiatku roka 2015 sme v práci takmer každú sobotu, na úkor času stráveného s našimi rodinami. Pri aktuálnom vyťažení, už ďalej nevládzeme…Keďže atomobilka PSA bola v ťažkej situácii súhlasili sme pred dvoma rokmi so zmrazením miezd na roky 2013 – 2014. Teraz však už chceme, čo nám právom patrí. Ďalej už nemôžeme akceptovať prepad našich reálnych miezd, popri stále sa zvyšujúcemu vyťaženiu nás a našich kolegov z dôvodu neustálej optimalizácie a zvyšujúceho sa výrobného tempa.

Ako to vidíme s PSA vo Vzdore- strane práce

Ku samotnému letáku uvediem len zopár poznámok. Zisk uvádzaný koncernom je zisk ktorý každoročne samotný koncern zverejňuje a nie je preto vylúčené, že v skutočnosti je ešte vyšší. Ešte z čias môjho pôsobenia si veľmi dobre pamätám “rozprávky” o tom ako je všade kríza a preto nie je možné zvýšiť mzdy, ba dokonca by sme mali byť ako zamestnanci šťastný, že máme vôbec prácu. Navyšovanie výroby ale príliš o kríze nesvedčí. Kríza výroby vyzerá trochu ináč a síce, že zamestnanci najprv len celé dni zametajú halu, lebo sa nič nevyrába a nakoniec sú doma na neplatenom voľne a čakajú čo ďalej, prípadne daktorý z nich sa už aj obzerajú po inom mieste. Tak vyzerá kríza výroby v praxi. Čokoľvek iné je len pokus zamestnávateľa opiť svojich zamestnancov rohlíkom.

Takisto PSA nie je jediným závodom na Slovensku, ktorý je “výkladnou skriňou”. Kvôli tak neuveriteľne nízkemu stupňa uvedomelosti pracujúcich, stavu odborov a o triednom boji už radšej ani nehovoriac, nie bude, ale už je celá naša krajina jednou veľkou výkladnou skriňou monopolného kapitalizmu, alebo ako ho zvyknú iný nazývať “turbokapitalizmu”.

Keď už ale zamestnanci hrozia štrajkami a ako hlavný argument uvádzajú smiešne nízke mzdy, už roky počúvajú tie isté argumenty. Za prvé že koncern sa ledva drží nad vodou a výsledný produkt, teda hotové autá predáva div nie zadarmo – jedná sa tu teda o akúsi “automobilovú charitu”, kedy chudák korporátny kapitalista je div nie neustále na hranici straty, prípadne už za ňou. Ako keby si robotník nevedel spočítať dve a dve a síce že pri monopolnom rozdelení trhov, ktoré znamená prakticky likvidáciu posledných zvyškov ilúzií o “voľnom trhu” jednoducho nie je možné aby ľubovolný koncern bol v strate dlhodobo.

Druhým argumentom, na ktorý leták poukazuje je to, že sa mzdy akoby navyšujú, ale len v rámci pohyblivých zložiek – napríklad len taká odmena za bezchybovosť. Ak pracujete na smeny a v rámci nich sa prakticky nezastavíte kvôli temer neúnosnému tempu kde pracujete za dvoch, alebo aspoň za jeden a pol človeka plus dobrovoľne-povinné nadčasy a každú jednu smenu vám rukami prejde dajme tomu 150 kusov, kde musíte do bodky dodržať technologický postup, odvijájúci sa aj od toho, aký variant výrobku máte práve pred sebou, teda nerobíte stále len to isté, tak aj najlepší zamestnanec nedostane tento bonus častejšie ako raz za pol roka napríklad. Takéto navyšovanie mzdy ktorého som bol osobne svedkom u nemenovaného sub-kontraktora je jednoducho len výsmechom a ničím iným.

Teda už aj tak vysoký pracovný výkon hnať už do úplného extrému a tým podmieňovať vyplatenie týchto jednorazových odmien. Samozrejme že ideálny zamestnanec nemá rodinu, nie je chorý, okrem celozávodnej dovolenky nepotrebuje žiadnu inú a využije každú možnosť ísť na nadčas. Teda po skončení svojej osemhodinovej smeny potiahnuť ešte jednu – kľudne ajdvanásťkrát za mesiac. Tým pádom síce dosiahne možno na slovenské pomery pomerne slušnú mzdu, ale za akú cenu ? Minimána mzda vo Francúzsku, domovskej krajiny koncernu bola za minulý rok vyše 1400 eur. Slovenský robotník pri páse môže hovoriť o nevýslovnom šťastí, ak sa mu podarí zarobiť aspoň polovicu z toho.

K samotnému priebehu “zhromaždenia”

Po kratšom pochode mestom Trnava sa podľa odhadov nie viacej ako 400 zúčastnených (len samotný závod PSA má cca 3500 zamestnancov podľa údajov z predminulého roku ) pohlo cez mesto smerom do centra. Po príchode na námestie s pripravenou
tribúnou zazneli príhovory odborárskych bossov. Hneď na začiatku sa jeden z odborárov preriekol, keď akciu nazval „demonštráciou“, načo sa ale pohotove opravil a podujatie radšej premenoval na zhromaždenie na podporu vyjednávaní. aby si niekto zo zúčastnených náhodou nepomyslel, že sa ide proti niečomu demonštrovať.

Nasledovali daľšie perly ako napríklad že dobre finančne ohodnetený zamestnanec podľa popredných západných ekonómov zvyšuje konkurencieschopnosť podniku a priznám sa že po tomto som už dalej som nedokázal počúvať. Škoda len že títo poprední západní ekonómovia nikoho nezamestnávajú, nie to ešte tisíce ľudí, lebo by asi veľmi rýchlo prišli na to, že najľahšie a najrýchlejšie sa šetrí práve na mzdách zamestnancov. To sú okamžité peniaze do vrecka, kým akási zvýšená konkurencieschopnosť, pri už spomínanom monopolnom rozdelení trhov je vec nanajvýš pofidérna.

Teda v skratke, “žlté odbory” opäť nesklamali, opäť využili aj neveľké zhromaždenie ľudí skôr na vlastnú propagáciu pred médiami ako na skutočný boj za práva vykorisťovaných a opäť len raz ukázali, že byť “apolitickým” v preklade znamená ísť na ruku možno nie konkrétnej politickej strane, ale priamo vykorisťovateľskému systému a režimu ako takému.

No predsa len napriek slabej, povedal by som že až mizernej účasti sa predsa len ukázalo že odbory majú zdravé jadro v podobe svojich radových členov, no bez skutočne revolučného vedenia bude aj toto zdravé jadro do budúcna slúžiť tak nanajvýš len ako komparz. Jedným z cieľov našej strany je preto vybudovanie revolučných a jednotných odborov, ktoré budú nekompromisne hájiť záujmy pracujúcich. Podporujeme akúkoľvek snahu pracujúcich zlepšenie svojho postavenia a podmienok na pracovisku, avšak robotníci si musia uvedomiť, že svoje ciele skutočne dosiahnu len odstránením kapitalistického systému a nastolením socialistickej spoločnosti.

VZDOR – strana práce

pracujucim-peugeotu

CDeTrTtW8AEYxQG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *