Skip to content

Panasonic v Krompachoch končí: Úpadok mesta pokračuje…

8147818405_39cc20068cZa socializmu Krompachy a jeho okolie prosperovalo, mesto bolo významným hospodárskym a robotníckym centrom na Slovensku, kde pôsobilo viacero významných podnikov, spomeňme Kovohuty Krompachy, SEZ Krompachy atď… Závody zamestnávali niekoľko tisíc ľudí, čo sa odzrkadlilo aj vo veľkom pribúdaní obyvateľstva. S kapitalizmom však prichádza do Krompách chudoba…

Na začiatku socializmu malo mesto niečo nad 3 700 obyvateľov, v roku 1989 ich už bolo skoro 8 300 a to všetko vďaka stabilnej práci v svetoznámych podnikoch a sociálnym socialistickým istotám. Po páde socializmu išlo všetko v Krompachoch dole vodou. Podniky krachovali, ľudia prišli o prácu a mesto upadá dodnes.

Na konci socializmu bolo v Krompachoch registrovaných skoro 1 000 domov, teraz je ich len niečo nad 700. Z pýchy nášho hospodárstva ostali v meste len ruiny a na celé mesrto je neradostný pohľad. Zastavilo sa aj narastanie obyvateľstva. Na ilustráciu v roku 1989 malo mesto približne 8 300 obyvateľov a k dnešným dňom ich má okolo 8 800. 

Krompašská tragédia v kapitalizme naďalej pokračuje, túto hladovú dolinu opúšťa už aj Panasonic a stovky ľudí tak prichádza o prácu. http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/posledny-nech-zamkne-japonci-na-spisi-koncia-776449#.VWMbphAq5j0.facebook

Aj toto je realita kapitalizmu, kdežto za socializmu boli hospodársky rozvíjané všetky kúty našej vlasti, aj tie najodľahlejšie a práve do takýchto prúdili investície a prednostne sa tam stavali závody, dnes to už neplatí a veľké časti našej vlasti doslova vymierajú. Nové deti sa nerodia, mladí opúšťajú Slovensko a podľa nových prognóz analytikov, Slovensko stratí do roku 2100 vyše pol milióna svojich obyvateľov a celkovy počet obyvateľov tak klesne pod 5 miliónov a nijak to nezvráti ani imigrácia.

Čo viac ešte k tomu dodať, aby sme my napredovali a žili, kapitalizmus musí zomrieť a Vzdor- strana práce bude robiiť všetko preto, aby sa stala hrobárom tohto protiľudového režimu, ktorý z nás spravil otrokov oligarchov a nadnárodných korporácií.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru- strany práce

foto: ilustračné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *