Skip to content

Uránová (rádio)aktivita v Košiciach: Firma Ludovika Energy pokračuje v prieskume na Jahodnej

Anti-AtomkraftMedzi Košičanmi a obyvateľmi obcí v okolí Košíc prevláda názor, že prieskum vedie k ťažbe. Celá genéza tomu napovedá. Povolenie k prieskumu dostala  spoločnosť Ludovika Energy v roku 2005. Od vtedy sa konalo niekoľko prostestov a petícií občanov proti prieskumu a ťažbe. Ak by nechceli reálne ťažiť, tak načo by robili prieskum?

Od počiatku táto firma postupne ostatných tlačí do kúta. O všetkom sa rozhoduje opakovane kým nie je výsledok rozhodnutia v jej prospech. Vždy sa zodpovedné štátne a miestne orgány vyjadria v zmysle, že oni sú proti ťažbe, ale sú splnené taká a onaké podmienky tak musia povoliť prieskum.

Je prípustné, aby súkromná firma takto narábalo so životmi státisícov radových ľudí? Realita ukazuje, že áno. V závere minulého článku sme si položili otázke Do kedy?. Do kedy bude niečo také možné? Bude to tak pokým si neuvedomíme skutočnú hodnotu našej krajiny a skutočnosť, že v prvom rade má slúžiť potrebám jej obyvateľov a nie veľkých firiem, ktorým záleží len na zisku.

Tieto firmy sú schopné dosiahnuť ho za každú cenu. Aj za cenu zničenia životného prostredia a sociálnych podmienok pre státisíce ľudí. Pri technológii ťažby pomocou kyanidu bude prostredia nenávratne zničené (v oblasti jahodnej a blízkej Čermeľskej doliny sa nachádza množstvo zdrojov pitnej vody). Sociálne podmienky, už teraz veľmi zlé, budú ešte horšie lebo do zdevastovaného mesta ťažko príde niekto niečo robiť. navyše zahraničná firma bude len ťažko sama od seba platiť vysoké mzdy. Podnikať sa jej oplatí práve vďaka lacnej pracovnej sile.

Ono veľa ľudí nie je len na strane odporcov. veľa ich je aj na strane priaznivcov ťažby uránu. “Čo ste proti! Veď aspoň bude robota!” je ich hlavný argument. To svedčí o zlej sociálnej situácii mnohých Košičanov, o tom ako nutne potrebujú prácu. Biede v akej žijú ich núti robiť čokoľvek aj za cenu, že je to práca zle platená a v tomto prípade skutočne len na pár rokov. A čo po tom? zostanú tak ako dnes bez roboty a životných prostriedkov trčať v zašpinenej diere o ktorú nikto ani nezakopne…

Piť čistú vodu, dýchať čistý vzduch, jesť zdravé potraviny potrebujeme všetci. Máme dnes niečo z toho? Nemáme a ak tak len v stále obmedzenejšom množstve. Práve to majú byť v dnešnej dobe hlavné hospodárske problémy a ich riešenie, okrem iného, umožní zamestnať dnes nezamestnaných ľudí.

Tieto životné podmienky pre ľudí sú podľa nás rozhodujúce argumenty proti ťažbe uránu a nie byrokratické nariadenia, vytvárané a slúžiace potrebám bohatnutia kapitalistických firiem a nie obyvateľom.

Ak v budúcnosti dôjde k samotnej ťažbe uránu bude to nevyvrátiteľný dôkaz, že dnešná Slovenská republika je plne štátom kapitalistickým, štátom kapitalistov a radoví občania ak chcú dôstojne žiť musia takýto štát zvrhnúť a na jeho miesto postaviť svoj ľudový štát v ktorom o politických a hospodárskych otázkach budú rozhodovať oni sami, lebo výroba a prírodné bohatstvo bude patriť im a nie hŕstke súkromných vlastníkov.

 

VZDOR – strana práce, východné Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *