Skip to content

Vyhlásenie k botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach

          Občianske združenie VZDOR – hnutie práce so znepokojením prijalo informáciu o možnom ohrození budúcnosti Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, ktorej priestory, na ktorých stojí, čiastočne vlastní Rád Dominikánov a nájomná zmluva skončila v júni tohto roka. Napriek faktu, že legitímnym vlastníkom posledných  ôsmich hektárov, v zmysle kapitalistických zákonov SR  je Rímskokatolícka cirkev, považujeme úsilie o získanie pozemkov, ktoré slúžia verejnému záujmu za etické zlyhanie predstaviteľov  Dominikánskeho konventu. Odvolanie sa na potrebu nových finančných prostriedkov potrebných pre opravy kostola a kultúrneho centra v Košiciach, považujeme za rafinovanú pretvárku, ktorá slúži záujmom predstaviteľov cirkvi a potenciálnym developerom, než službe verejnosti. Nakoniec, Rád Dominikánov  to verejne naznačil. Nie je tajomstvom že rímskokatolícka cirkev  za rok 2012 získala dotáciu, len od štátu vo výške 22 110 780 eur a preto je celý odpredaj pre UPJŠ viac než nepotrebný.

Vzdor- hnutie práce si je vedomé, že všetci sa na tento svet rodíme rovnako a všetci z neho rovnako aj odchádzame, preto nevidíme jediný dôvod, prečo by mali jednotlivci či úzka skupina ľudí,  vlastniť rozsiahle pozemky, ktoré slúžia súkromným záujmom, namiesto toho, aby slúžili spoločnosti. Preto razantne odmietame túto neprávosť, ktorej majetkový pôvod siaha hlboko do histórie.

V zmysle demokracie by to mal byť hlas ľudu, ktorý rozhodne o ďalšom osude botanickej záhrady a jej zachovaní , ako kultúrneho a environmentálneho dedičstva pre budúce generácie.

Ústredná rada Vzdor – hnutie práce

One thought on “Vyhlásenie k botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach

  1. julianBosakSt says:

    …chamtivost prevlada u dominikanov nad moralnostou…

    …ja chcem socializmus – v nom je botanicka zahrada v bezpeci…

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *