Skip to content

Za každodenné lži pravidelný plat, za pravdu trestné oznámenie! Kauza nevhodného bilboardu

leninNa našu stranu bolo podané trestné oznámenie za umiestnenie bilboardu s Vladimírom Iljičom Leninom a citátom „Sila kapitálu a burzy sú všetkým. Parlament a voľby sú len bábky“. Prečo sme zvolili práve tento motív a citát? Preto, lebo ho považujeme za najvýstižnejší na dnešnú dobu. V.I.Lenin v tomto citáte vystihol podstatu fungovania súčasného protiľudového režimu a my chceme aby sa ľudia zamysleli. Už vo svojom manifeste sme poukazovali na to, čo znamená pre nás demokracia: demokracia znamená, že o niečom rozhodujeme, nie len že sa môžeme sťažovať na ťažký život. A ľud, ktorý nič nemá, o ničom nerozhoduje. Stáva sa len správcom majetku kapitalistov. Ak nemáme v rukách hospodárstvo, ak nepracujeme pre seba, ale pracujeme pre kapitalistov, neraz v neúnosných podmienkach, poprípade sme nedobrovoľne nezamestnaní, nedá sa hovoriť o demokracii. V takom prípade je demokraciou aj otroctvo.

Na bilboarde opisujeme inštitúcie „demokracie“ pre triedu vykorisťovateľov – kapitalistický parlamentarizmus a kapitalistické voľby, ktoré sú v podstate len prehliadkou tvári, farieb, hesiel, vzájomných útokov a zaujímavostí z „volebných nocí“ ale v podstate ničím iným. Žiadna politická strana, ktorá spĺňa podmienky legálnosti v kapitalistickom zriadení nemôže zákonmi zmeniť podstatu systému. Nemajú v rukách hospodárstvo a teda nemajú čo riadiť a plánovať.

Kapitalistická výroba a trh tu nie sú pre to, aby uspokojili potreby obyvateľstva, ale preto, aby maximalizovali zisky vlastníkov kapitálu a tomu podriaďujú všetko ostatné. Práve naopak – napriek pokroku v technológiách sa čoraz väčšia časť populácie nachádza v sociálnej núdzi. Jedná sa o kasínový systém, v ktorom pracujúci sú len príveskom výroby a sú radi že vôbec majú prácu.

Ak sa nejaká strana rozhodne zmeniť alebo obmedziť podstatu systému, dostáva sa do rozporu so súčasnými zákonmi. Ak ich odmietne rešpektovať, kapitál zorganizuje aj vojenský prevrat (napr. Chile v roku 1973) a bude vrážať milióny do likvidácie takého zriadenia, ktoré obmedzuje ich moc. Ak teda kapitalisti kritizujú komunistov, že nechcú umožniť druhej strane nastolenie kapitalizmu, neplatí naopak to isté? „Zbedačujeme vás každým dňom, ale môžete nám za to pri pive nadávať, neopovážte sa nám ale montovať do biznisu a nášho blahobytu, to sa vami hneď zatočíme“ – asi tak v praxi vyzerá kapitalistická demokracia. Kapitalisti musia svoje záujmy zahmlievať, hovoria, že máme všetci spoločný záujem, preto hovoria o svojom režime ako o demokracii pre všetkých. My naopak – keďže stojíme na strane vykorisťovanej väčšiny, nemáme dôvod hanbiť sa za svoje postoje a zavádzať verejnosť a preto sa pýtame „demokracia pre ktorú triedu?“.

Predslov k Manifestu VZDORu-strany práce

Je to demokracia, ak úplne všetko v krajine, vrátane našej pracovnej sily patrí len hŕstke kšeftárov, rozkrádačov, podvodníkov a vykorisťovateľov?

Je to demokracia, ak sa táto banda trhá o veľké kusy bohatstva a my sa tu trháme, no neraz prepadávame a vraždíme pre kúsky, ktoré nám tu nechajú?

Je to demokracia, ak počúvame, ako každý rok pre túto bandu pracujeme čoraz viac, ako stúpa produkcia, ako rastie ekonomika, no zároveň nás masmédiá poúčajú o tom, ako musíme žiť čoraz horšie, ako sú nevyhnutné škrty a ako vraj si žijeme nad pomery. Sú také médiá vôbec na strane človeka, keď sa skláňajú pred týmto otrokárskym poriadkom a nám hovoria, aby sme sa bičovali? Uvedomujeme si vôbec, že toto je len začiatok totálneho chaosu, biedy a sociálnych nepokojov nie len v Európe, ale v celom svete?

Je to demokracia, ak sa pre zisky pár ľudí vo vojnách zabíjajú tisíce obyvateľov? Nie je podozrivé, že napriek deklarovanému právu sťažovať sa, sú všetci v práci ticho a nadávajú len pri pive?

Je to demokracia, ak sa dospelí ľudia musia tlačiť v rodičovskom dome či byte, zatiaľ čo mestá sú plné prázdnych mrakodrapov – developerských projektov. Ľudia bez domova a domovy bez ľudí! To je kapitalistická demokracia.

Je to demokratické, ak ľudia, ktorí si chcú založiť rodinu, sa stávajú doživotnými otrokmi bankárov a musia sa triasť o to, aby neprišli o prácu, čo dnes nie je nič výnimočné.

Je to demokratické, ak státisíce rodičov musia chodiť ako vandráci po Európe či celom svete, aby priniesli domov peniaze? Je to v záujme rodiny, ak dieťa vidí svojho otca alebo mamu tak prinajlepšom raz za týždeň, v horšom prípade, raz za mesiac, raz za tri mesiace? Kde sú páni farári a katolícka inteligencia, ktorej tak záleží na rodine? Prečo neplnia ulice, ale podávajú si ruky s otrokármi? Rovnako ako celá partia opilcov – pseudoumelcov, zvaných „disent“, ktorí si dnes žijú svoj spokojný súkromný život a na ľudí, za ktorých sa tak bili v roku 1989 úplne kašlú. Ukázalo sa za koho bojovali. Toto je buržoázna demokracia! Demokracia panskej menšiny, proti ľuďom, no my sme za demokraciu pracujúcej väčšiny spoločnosti a proti nim!

Sme za demokraciu, kde úplne všetko v krajine vrátane našej pracovnej sily patrí nám, kde pracujeme pre seba a nehádžeme miliónové zisky do cudzích rúk.

Sme za zákaz a tvrdé potlačenie vykorisťovania. Ľudia, ktorí chcú hrabať milióny z cudzej práce a to od rôznych kšeftárov a špekulantov až po nadnárodných bankárov tu nemôžu mať miesto. Demokracia neznamená možnosť nadávať, ale možnosť o niečom rozhodovať. A národ, ktorý nič nemá o ničom rozhodovať nemôže.

Sme za demokraciu, ktorá každému zabezpečí dôstojný život, aby sa každý mohol venovať tomu, čo ho zaujíma a nie aby celý život riešil existenčné problémy.

Sme za demokraciu, v ktorej sa médiá a politika netvária, že sú na strane všetkých, ale pritom sú len na strane úzkych kruhov. My otvorene hovoríme za koho sme a proti komu sme!

Takáto demokracia sa však nedá len zvoliť, nik ju nevybojuje za nás, takáto demokracia sa dá len vybojovať a to jednotou a solidaritou ľudí. A práve preto sme tu: VZDOR – strana práce.

KAPITALIZMUS – VOJNA, BIEDA, HNUS! NECH ŽIJE SOCIALIZMUS!

VZDOR – strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *