Skip to content

Vyhlásenie k štrajkom na Slovensku:Požadujeme demokratizáciu na pracoviskách a zamestnanecké rady

poreiaRobotníci PSA v Trnave, šoféri autobusovej dopravy, oceliarski robotníci v KCC Prakovce a SSM Strážske, lekári, zdravotné sestry, zamestnanci súdov a teraz zamestnanci Slovenskej pošty. Všetci títo za posledné týždne vyšli do ulíc na odborárske štrajky za svoju prácu, vyššiu mzdu a lepšie pracovné podmienky. Vo väčšine štrajkov ich zamestnávatelia a štátni predstavitelia reagovali vyhlásením, že sa ich situáciou budú zaoberať. Jednoducho sa snažia celý problém diplomaticky zamiesť pod koberec.

VZDOR – strana práce organizuje 1. mája o 14 00 hod. v Stropkove demonštráciu proti nezamestnanosti, za prácu a dôstojný život. 9. mája o 14 00 bude demonštrácia proti vojne a fašizmu, za mier na Slavíne.

Tieto demonštrácie organizujeme preto, lebo žiť a pracovať sa musí každý deň. Z vyhlásení majiteľov podnikov, šéfov a im slúžiacich politikov, my pracujúci nevyžijeme.

VZDOR – strana práce podporuje doterajšie štrajky a sami predkladáme vlastné návrhy:
– Zaviesť všeobecnú pracovnú povinnosť.
– Zodpovedajúce pracovné ohodnotenie.
– Povinné odbory v podnikoch.
– Minimálna mzda 600 eur pri osemhodinovej pracovnej dobe.
– Nezaplatenie za prácu je trestný čin.
– Kontrola dodržiavania pracovnej doby, dĺžky turnusov, pracovných prestávok a celkových pracovných podmienok.
– Zintenzívniť a zvýšiť právomoci inšpekcie práce.
– Demokratizácia riadenia firiem, vymeniteľnosť nadriadených i podriadených.
– Odborárov platiť cez štátne fondy, do ktorých prispievajú podniky.
– Trestné stíhanie za šikanovanie, skrytú diskrimináciu a nátlak.
– Zrušiť pracovné agentúry.

Pokiaľ sa jedná o samotné odbory myslíme si, že úlohou skutočných odborov musí byť neústupný boj za sociálne práva pracujúcich. Také odbory, ktorým ide o tzv. „triedny zmier“ sú odbormi v prospech kapitálu. Hoci raz za čas „vybojujú“ pre pracujúcich nejaké odrobinky, ale v skutočnosti len tlmia nespokojnosť pracujúcich, stabilizujú kapitalizmus a v konečnom dôsledku umožňujú kapitalistom ďalej nerušene vykorisťovať pracujúcich. Snažiť sa o triedny zmier je v tejto situácii otvorená zrada pracujúcich.

Odbory, ktorých cieľom je „triedny zmier“ sú nedostačujúce. Potrebujeme odbory, ktoré budú viesť triedny boj, budú pracujúcich organizovať do triedneho boja. Také odbory, budú odbormi proti kapitálu, budú narušovať pokojný chod kapitalizmu, odhaľovať vykorisťovanie pracujúcich v kapitalizme, pomôžu pracujúcim prekonať kapitalizmus a budovať socializmus.
Je to dôležité hlavne teraz, v čase keď je kapitalizmus vnútorne nestabilný. Jeho nestabilita dáva príležitosť k otvorenému útoku na kapitalizmus, proti kapitalizmu, za socializmus.

Preto vyzývame všetkých robotníkov a zamestnancov k solidarite a spojeniu sa do jedného celospoločenského štrajkového hnutia. Základné požiadavky máme ako pracujúci ľudia všetci rovnaké. Nezabúdajme, že jediným účinným prostriedkom v boji o vyššie mzdy, lepšie pracovné a životné podmienky je nakoniec vždy štrajk a generálny štrajk. Miesto triedneho zmieru, triedny boj!

VZDOR – strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *