Skip to content

Nechceme NATO, Nechceme Kisku, znelo Bratislavou: Protestná vlna proti NATO na Slovensku pokračuje

1609666_10153202342474322_2903903016036674705_nVystúpenie zo Severoatlantickej aliancie (NATO) je dlhodobým cieľom komunistického, anfašistického, mierového hnutia. Potom čo sa imperialistická činnosť niektorých krajín na čele so Spojenými štátmi vyostrila, a potom čo vznikli podmienky na vystúpenie z NATO s pomocou referenda, vznikla v tomto smere aj vážna aktivita. Výstúpenie Slovenska z vojenských a politických štruktúr NATO sa stalo i jednym z najdôležitejších krátkodobých cieľov VZDORu – strany práce.


NATO predstavuje svojim agresorským pôsobením reálne nebezpečenstvo pre pracujúcich tým, že nás zaťahuje do nezmyselných protiľudových vojen v ktorých musíme umierať. Je to štruktúra, ktorá centralizuje predtým samostatné armády buržoáznych štátov v Európe, predtým proti socialistickému spoločenstvu, dnes USA hlavne  za účelom udržania a ďalšieho šírenia si svojho panstva. Členstvo v NATO neprinesie mier ako sa to snaží nahovoriť prozápadná propaganda. Práve vystúpenie z NATO nám prinesie väčšiu bezpečnosť, akú by sme inak nemali.

Vzdor- strana práce na demonštrácii proti NATO v Bratislave

V Bratislave sa pod heslom “Nechceme základne NATO na Slovensku!“ uskutočnilo v poradí už druhé protestné zhromaždenie (tretie sa plánuje na 9.apríla). Trvalo skoro dve hodiny a prišlo tam približne 400 ľudí. Predchádzala tomu propagačná kampaň hlavne na facebooku.

Prišli sme aj my členovia a sympatizanti VZDORu – strany práce s našim najznámejším transparentom a bilboardom s heslom “Vojna? Pre nich zisky, pre nás smrť!”, ktorý poukazuje na to, že vojna, vedená imperialistami je vojnou, ktorá bezcitne nešetrí životmi pracujúcich ľudí a je vedená iba za účelom ďalšieho hromadenia peňazí pre malú skupinu podnikateľov a bankárov, teda ide priamo proti našim záujmom a je to vlastne vojnou proti pracujúcim za účelom ich ešte väčšieho vykorisťovania, biznis zbrojárských firem.

Takisto sme sa podieľali na zberaní podpisov pod peticiu VZDORu- strany práce za vystúpenie SR z NATO. Keďže vystúpenie z NATO a celkovo protiimperialistická politika je v záujme nielen pracujúcich a ďalších pokrokových častí obyvateľstva, ale dočasne aj v záujme ruskej a časti našej buržoázie a časti maloburžoázie, ktorým všetkým imperializmus USA a ďalších západných krajín ohrozuje jej zisky, tak boli na proteste pochopiteľne prítomné aj niektoré pravicové skupinky.

Bola prítomna aj aktivita SHO (celým názvom Slovenské Hnutie Obrody, ktoré ale tiež velebí zločinecký klérofašistický vojnový štát na slovenskom území, vrátane kolaboranta Tisa), ktoré si rozmiestnilo svojich členov s vlajkami medzi celý dav aby vyzerali, že ich je veľa. Na druhú stranu nevystupovali proti marxistom-leninistom zo VZDORU a sbierali podpisy na rovnakú peticiu ako my.

Námestím znelo: Nechceme NATO, nechceme Kisku…

S prejavom mimo iných vystúpili Peter Nišponský za (pseudo)Komunistickú stranu Slovenska (KSS), Eduard Chmelár (aktivista, pedagóg v oblasti humanitných vied, publicista, niekdajší predstaviteľ Verejnosti proti násiliu v 1989), Ján Čarnogurský, predtým absolvent právnickej fakulty, pred prevratom býval z vlastnej iniciatívy právnym zástupcom odporcov režimu, bývalý predseda Kresťansko demokratického hnutia (KDH), silno neúspešný kandidát na prezidenta SR s iba 12 000 hlasmi, má takisto dobrý vzťah ku klérofašistickému “Slovenskému štátu”, v súčasnosti zasa silne podporuje záujmy Ruskej Federácie a ich oligarchov.

Prejavy boli zamerané predovšetkým na argumenty, ktoré poukazovali, že NATO je presadzovanie amerického imperializmu všetkými možnými, aj pochybnými, cestami. Takisto padlo neporovnateľné a účelové porovnanie aktivít USA a NATO so spojeneckou pomocou socialistických štátov pre ČSSR, s čím rozhodne nesúhlasím.

Ďalej boli prítomní členovia strany za priamu demokraciu, ktorí okrem iného zberali podpisy na vyhlásenie referenda, členovia organizácie Pokojní bojovníci s ktorými jsme posielali humanitárnu pomoc do ukrajinského Donecka a aj podporovatelia slovanskej vzájomnosti

Viacerí ľudia si z vlastnej iniciatívy vytvorili svoje transparenty zamerané proti NATO a USA alebo skandovali heslá “Nechceme NATO” a “Nechceme Kisku”. Ľudia, zúčastnení na proteste spontánne a úprimne prejavili svoj hnev voči USA a NATO, o čom aj navzájom medzi sebou diskutovali a prichádzali s nápadmi ako pokračovať ďalej. Neďaleko je americká ambasáda, ktorá bola z toho dôvodu prísne strážená zvonka aj zvnútra a to ako vlastnou strážou, tak políciou SR.

Na vystúpenie z NATO je dôležité nazbierať dostatok podpisov aby bolo možné vyhlásiť referendum. Akcie s rovnakým zameraním je potrebné organizovať pravidelne a po celej republike. Aby bolo referendum za vystúpenie Slovenska z NATO úspešné, musí sa zmobilizovať množstvo ľudí, ktorí si doteraz mysleli, že ich sa politika netýka. Nie je možné mlčať ku skladom NATO, k dodávkam zbraní ukrajinským fašistom či k demonštratívnym prejazdom jednotek USA strednou Európou.

V jednote je sila! Čo si nevybojujeme, to nezískame!

Čestmír Stingl

1962853_10153202337279322_3712777952017283440_n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *