Skip to content

Solidaritu s poľskými baníkmi!

coal-miners-strike-polandVzdor – strana práce dlhodobo sleduje dianie v Poľsku. Poliaci na rozdiel od nás Slovákov majú dlhú tradíciu protestov, demonštrácií a bojov pracujúcich. Poliaci majú väčšiu odvahu, ako my Slováci, povedať svoj názor nahlas a konať. Máte naše uznanie.

Napojenie ekonomiky na globálnu kapitalistickú ekonomiku ženie všetkých do medzinárodnej konkurencie. Na Slovensku už vidíme výsledok. Textilky, obuvníctvo, či iný, kedysi silný priemysel je dnes na Slovensku zničený. A teraz sa k nám vozí tovar z krajín, kde sú pracovné podmienky a mzdy na oveľa nižšej úrovni a preto môžu byť ich výrobky lacnejšie, hoci sa dovážajú cez pol sveta a aj dopravou sa znečisťuje Zem. A naši ľudia musia chodiť za prácou do zahraničia a u nás ostávajú tzv. hladové doliny. Dopustili sme to v 90-tych rokoch, keď sme verili a snívali o lepšom svete v medzinárodnej kapitalistickej spolupráci. Nebolo to od nás správne.

Aj bane dané do medzinárodnej konkurencie, do konkurencie s uhlím a baňami, kde baníci pracujú v oveľa horších pracovných podmienkach, povedú k tomu istému výsledku. Zatvorenie “drahých, neefektívnych” baní – to znamená prepustení ľudia, ľudia bez práce, hladové doliny, vysťahovalectvo.

A prečo toto všetko? Pre lepší život ľudí? Pre našu spokojnosť? Nie, to všetko pre zisk. Zisk je v kapitalizme dôležitejší ako spokojnosť pracujúcich. Cena uhlia šla dole, dole musia ísť aj pracovné podmienky. Iný vzorec nepoznajú. Zisk predsa musí byť. Zo zisku si hradia svoj nákladný život oni, vlastníci. A je to jedno, či je majiteľ poľský štát, Poliak, či Čech, Slovák, Američan, Rus.

Pracujúci sa musia postaviť na odpor takémuto konaniu. Ale nemôžu sami ostať zajatí v predstave o potrebe zisku. Musia postaviť alternatívu. V spoločnosti, v ktorej bude prioritná spokojnosť občanov, nemôže byť dôležitý zisk. Takáto spoločnosť pozná iné slovo – Solidarita. “Keď všetci všetkým všetko dáme, tak budeme všetci všetko mať dohromady”, spieva sa v českej rozprávke klasika J.Wericha.

Kapitalista však solidaritu s pracujúcimi nemá a nebude mať. Preto kapitalistický štát rozhodne: “pracujúci nemajú právo konať tak, aby spôsobovali majiteľovi škody”. A bokom dodá: “keď neuposlúchnu, nechajte do nich hoci aj strieľať”. Ale kapitalista má právo znižovať pracovné podmienky pracujúceho a spôsobovať škody jemu, veď ceny išli dole, bol zlý rok atď. a pod.

Solidarita môže byt len medzi pracujúcimi rôznych odvetví a rôznych štátov.

My, slovenskí pracujúci združení v organizácii Vzdor – strana práce, vás podporujeme a sme ochotní vám pomôcť vo vašom boji za prácu. Sme presvedčení, že kapitalizmus, spoločnosť postavená na zisku, je postavená na vykorisťovaní človeka človekom a je to zlá spoločnosť. Nám treba novú, solidárnu spoločnosť, ktorej cieľom bude spokojnosť skutočných, pracujúcich ľudí. Veľa ľudí dúfalo, že v kapitalizme je možný lepší život. My tomu po doterajších skúsenostiach v žiadnom prípade neveríme a ani sme tomu nikdy neverili. Všetko nasvedčuje tomu, že pracujúci človek sa môže mať dobre jedine v socializme.

VZDOR – strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *