Skip to content

Podpora pracujúcich

Yazaki, neKONEČNÝ prípeh: Časť výroby bola presunutá do Rumunska a čo bude nasledovať ďalej?

Vedenie michalovskej spoločnosti na výrobu káblových zväzkov YAZAKI na nedávnom stretnutí v priestoroch fabriky tlmočilo slová konateľa k situácii vo firme a k rozruchu, ktorý spôsobila informácia o ukončení výroby v Michalovciach. Medializácia tejto informácie sa postarala o rozruch, ktorý však nepriniesol žiadnu zmenu v situácii, v ktorej sa ocitli zamestnanci. Hlavne na nich sa zniesla asi najväčšia kritika, boli im vyčítané časté Očrky, PNky, ako keby ľudia nechceli chodiť do práce. Nájdu sa aj takí, pre niekoho je to istý spôsob protestu a neposlušnosti voči vrchnosti, ale čo čakali, za žobračenku, ktorú zamestnancom hlavne vo výrobe spoločnosť dáva v takzvanej cibuľovej páske. Že prečo cibuľovej, lebo keď ju človek otvorí, tak mu je z toho zárobku do plaču.

V príhovore zaznelo, že firma ukončí pracovný pomer najmä so zamestnancami, ktorí majú zlú dochádzku, disciplínu, kvalitu a výkon. Práca je vraj garantovaná do roku 2020 a údajne sa snažia o spustenie iného typu výroby, aký momentálne v Michalovciach je. Časť výroby sa už presunula do Rumunska. Spomenutá v príhovore bola zlá kvalita výrobkov, za ktorú môžu podľa vedenia zas len zamestnanci „sabotéri“. Ryba smrdí od hlavy. Sú to práve manažérske trampoty a zlé rozhodnutia, ktoré mali za následok vysokú fluktuáciu ľudí, noví sa nestíhajú zapraxovať, skúsení zamestnanci odchádzajú, no a rýchlosť a tempo práce sa nemení, naopak zvyšuje sa. Výsledok?

Continue reading

Vzdor-strana práce podporila protestný míting a pochod odborárov v Spišskej Novej Vsi za vyššie mzdy na Slovensku: Vo vnútri FOTO a VIDEOGALÉRIA

Zástupcovia Vzdoru-strany práce podporili protestný míting a pochod odborárov z OZ KOVO v Spišskej Novej Vsi za vyššie mzdy na Slovensku. Slabou stránkou týchto protestov je to, že sa to okliešťuje iba na požiadavky o zvýšenie platov, no nestačí len bojovať za vyššie mzdy, ale treba sa postaviť proti kapitalistickému režimu, kde budú mať vždy navrch kapitalisti, oligarchovia, nadnárodné korporácie, buržoázia, ktorí budú bohatnúť z našej práce a nášho vykorisťovania a my budeme vždy v takomto systéme len otrokmi, len štatistickými číslami, strojmi v ich mašinérii. Toto treba pochopiť, lebo takto nám našu krajinu, naše hospodárstvo ukradla najbohatšia smotánka a my si ho musíme zobrať naspäť, lebo pracujúci, ktorí nič nevlastnia, o ničom ani vo svojom štáte nerozhodujú…

Continue reading

Kto chce zneužiť učiteľov na svoje politické hry: VZDOR – strana práce na demonštrácii učiteľov

12523177_10153918833229322_5139913331197866966_nPrichádzame na preplnené Námestie SNP. Okrem mnohých úprimných paní učiteliek a pánov učiteľov, ktorých spravodlivý hnev chápeme a ich snahy plne podporujeme, sa kdesi v pozadí objavuje, básnicky povedané, temný mrak lží a podrazu. Studené kvapky zo suchých konárov nepríjemne padajú za krk. Rečník spomína podporovateľov učiteľského štrajku, zaznievajú aj mená ako Hvorecký a Kaščák. V pozadí v šáliku stojí pri svojej krčme smiešna postavička Alojz Hlina – áno ten, ktorý sa predvádza s tančíkom a zároveň schválil prítomnosť logistického centra NATO vo Vajnoroch; ten istý Hlina, ktorého istý aktivista trefne nazval Vasiľom Biľakom mladším. Pristavuje sa pri nás známy z Ľavého spektra (s ktorým sa spoločne zasmejeme na aktuálnej anekdote – „Hvorecký sa vraj najnovšie nazýva ľavičiarom…“).

Continue reading

Príspevky z Fondu solidarity, odovzdala delegácia Vzdoru-strany práce prepustenému predákovi Margalovi

zelenu-margalovi-opravaZástupcovia VZDOR-strany práce navštívili v nedeľu 9. augusta Jána Margalu, aby mu odovzdali solidárne príspevky od členov a sympatizantov našej strany. Celkovo sa od vyhlásenia zbierky, ktorá nebola ani riadne propagovaná, vyzbieralo 130 €, ktoré sme riadne odovzdali Jánovi Margalovi a jeho rodine. Peniaze budú použité na splatenie vyživovacej povinnosti ako aj na nákup školských pomocok pre Margalovho maloletého syna. Continue reading

Odborársky predák Ján Margala sa postavil bačovaniu na železnici: Čakalo ho prepustenie, no jeho boj neskončil

1240536_559050390827013_865801888_nMesačný príjem prepusteného predsedu Železničiarskeho robotníckeho odborového zväzu Jána Margalu predstavuje v súčasnosti 0 €.. VZDOR – strana práce už priniesla niekoľko správ o súdnom spore Jána Margalu so Železničnou spoločnosťou Cargo vo veci nezákonného prepustenia z práce v roku 2013. Ján Margala mal byť prepustený z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny, napriek tomu, že našej strane sa dodnes nepodarilo vypátrať v akej konkrétnej veci malo dôjsť k porušeniu a ani osobu, ktorá ho pri tomto porušovaní pristihla.

Continue reading

Organizovanosť – informovanosť – solidarita ! Odkaz odborárskeho semináru VZDOR-u strany práce

10570282_10152847767739322_4209445831456795217_nNenechať sa bez slova oberať o sociálne a politické práva, ale brániť ich a vybojovať si ďalšie až po zvrhnutie kapitalistického zriadenia. Taký je záver odborárskeho semináru, ktorý organizovala 18.októbra v Martine  VZDOR- strana práce. Semináru, ktorý chcel byť 1. koordinačným stretnutím revolučných a triedne uvedomelých pracujúcich, sa zúčastnilo približne 50 ľudí. Okrem zahraničných hostí a partnerských organizácii sa ho zúčastnilo aj množstvo ľudí mimo Vzdor-strany práce.

Continue reading

Mať prácu nestačí – odborári požadujú dôstojnú prácu

10570397_754800397890442_7045614006608823055_nJe slobodný ten, kto nemá istotu? Je slobodný ten kto nemá na prežitie? Pýtal sa 7. októbra v Žiline predseda OZ KOVO Emil Machyna na zhromaždení pri príležitosti Dňa boja za dôstojnú prácu v Žiline. Podobné zhromaždenia organizovali odbory po celom svete. Cieľom týchto zhromaždení je poukázať na praktiky zamestnávateľov, ktorých cieľom je len rýchlo zbohatnúť a pracovník je pre nich len handrou. Či už ide o rizikové formy zamestnávania bez zamestnaneckých práv, nútené nadčasy, práce v soboty a nedele či niekoľko týždňov nonstop. Mnohí čitatelia to sami poznajú. Nejeden zamestnávateľ sa smeje z dodržiavania zamestnaneckých práv so slovami, že pracovať nadčasy je „štandard“ a „tu každý tak robí“. Priemerný nadčas v priemysle je podľa odborárov až 170 hodín na osobu. K pracovaniu nadčas vedú predovšetkým dva dôvody: nútenie zo strany zamestnávateľov a zúfalá finančná situácia zamestnanca, ktorý bez nadčasov nesplatí svoje mesačné účty a náklady. Continue reading

Počkali sme si na Fica, kedy si počkáme na Pentu?

1939940_734941663202871_518527681_nZdravotníci nemocníc Trenčianskeho VÚC si v Prievidzi počkali na Fica. Mali na to viacero dôvodov. Predovšetkým úbohé mzdy vo VÚCkarských nemocniciach, ktoré sú na pokraji krachu. Fica takto „vítalo“ približne 200 ľudí, a to nielen zamestnancov nemocníc Bojnice, Myjava a Považská Bystrica. Nechýbali medzi nimi ani členovia Vzdoru-hnutia práce, ktorí dostali aj možnosť vystúpiť s príhovorom. Prítomným tiež rozdali desiatky letákov s  požiadavkami v zdravotníctve.

Útoky na mzdy

Zamestnanci týchto nemocníc pracujú neraz za mzdy okolo 300 € mesačne, nemocnice sú zadlžené a bez peňazí. Práve v neďalekej bojnickej nemocnici bolo ohlásené znižovanie platov o 150-200 eur mesačne! Situácia je už dlhodobo neznesiteľná, ako sme  informovali v minulosti. Continue reading

Spoveď pracovníkov spoločnosti Embraco zo Spišskej: Prezradili nám, ako to vo fabrike chodí

EmbracoSpoločnosť Embraco, sídliaca v Spišskej Novej Vsi, je najväčším zamestnávateľom v regióne. Zamestnáva spolu 2031 kmeňových a 376 agentúrnych pracovníkov. O podmienkach za bránami fabriky sme sa rozprávali s jej zamestnancami. Tí však zo strachu o stratu zamestnania chcú zostať v anonymite.

Ako nám potvrdili, v auguste mala spoločnosť prepustiť niekoľkých operátorov výroby, čo pripisujú ku každoročnému prepúšťaniu, keďže to vychádza zhruba tak, že každý rok v auguste sa prepúšťa kvôli sezónnej práci a v januári až v marci sa prijímajú noví zamestnanci.

Continue reading